צפון גרמניה

צפון גרמניה – מסע אל ארץ לא נודעת...

אז מה אתם יודעים על צפון גרמניה, אזור המבורג? חוץ מזה שקר שם (בררר…)
ואם אומר לכם שבהמבורג יש יותר תעלות מאשר בונציה ובאמסטרדם? ושבעיר נמל מהגדולים בעולם? וששם מייצרים את מטוסי האיירבוס… ושהעיר על רובעיה היא חגיגה קולינרית בינלאומית שלא נגמרת, שפה התחילו הביטלס את הקריירה שלהם, ושכאן, כן כאן, הומצא המושג “החלונות האדומים” כדי לתת מענה למלחים שהגיעו לעיר…לא מהיום, כבר מהמאה ה – 16!
המבורג היא העיר השנייה בגודלה בגרמניה, בת כשני מיליון תושבים. אחת הערים העשירות באירופה. שמה בא לה מהמאה השמינית לספירה, ופירושו “הטירה שבאחו/בשדה”. הוקמה (כנראה) במאה השמינית, וקיבלה מעמד של “עיר חופשית” בשלהי המאה ה 12. מעמדה זה הפך אותה למובילה ביצירת “ברית ערי ההאנזה”, ברית הגנה של ערי מסחר חופשיות באגן הים הבלטי. העיר נהרסה פעמיים : במחצית המאה ה 19 (1842) התחוללה בה שריפת ענק, ובפעם השנייה היא נהרסה במלח”ע שניה. כיום, היא משוקמת לחלוטין. העיר היא אלגנטית, מאופקת, וגם פרועה, כמתבקש מעיר, שהנמל שלה הוא השני בגודלו ביבשת. בזכות שני הנהרות שלה, האלבה והאלסטר, והחיבור שלה לים הצפוני, היא עיר של מים. יש בה יותר תעלות וגשרים מאשר בוונציה ובאמסטרדם, אבל גם שטח ענק של פארקים. היא מולדתם של מותגי ענק – קרם ניוואה, מטוס האיירבאס, עטי מונבלאן, מעצב האופנה קארל לאגרפלד ופסנתרי סטיינוויי.
לעיר מסורת ארוכה של מוסיקה. ברהמס ומנדלסון חיו ופעלו בה וגוסטב מאהלר ניצח על האופרה שלה. אבל אם לא הייתה המבורג לא היו “ביטלס”. “הביטלס” נולדו בליברפול אבל התהוו בהמבורג בתחילת שנות השישים במשך שנתיים של הופעות במועדונים של רובע החלונות האדומים, הוא סיינט פאולי. לפני מספר שנים, בהשקעה דמיונית של 865 מיליון אירו וצמד אדריכלי-העל, הרצוג ודה מרון, בנתה לעצמה המבורג את האייקון שלה – האֵלְבְּפִילְהַרְמוֹנִי – מתחם הקונצרטים שהפך לאטרקציה תיירותית ולפנינת אדריכלות עולמית.
עוד אטרקציות : העיר העתיקה, כנסיית סנט מיכאליס, הנמל ושוק הדגים של יום ראשון, היכל האמנות של המבורג, אגם אלסטר, רובע סנט פאולי, גן החיות של המבורג ו”ארץ הפלאות המיניאטורית” .
העיר שוכנת באזור צפון גרמניה לחופי הים הבלטי, והאזור מתהדר בכפרים ועיירות פסטורליות מדרום. כל כך פסטורליות, שחלק מאגדות האחים גרים נכתבו בהשראת האזור (ארבע החיות המנגנות בברמן, החלילן מהמלין), כל כך מיוחדות, שאונסק”ו החליט להכריז על כמה מהן “אתר מורשת בינלאומית”. תיירים כמעט ולא תראו כאן, וזה סוד הקסם, אזור בתולי ולא מתוייר, ממש כמו פעם…
ומה הקשר להמבורגר אתם שואלים? אז תבואו…

קראו עוד

חושבים שהגיע הזמן לשלב את הסקרנות עם הרעב?

השאירו הודעה ונדבר בקרוב!

גלריית תמונות מהסיור:

סיור מותאם אישית?

השאירו פרטים ונדבר על זה.

דילוג לתוכן